събота, 24 декември 2011 г.

"А уж този ден беше посветен на радостта..."

Из "Дядо Прас" - Тери Пратчет


"— Гадост, страхотен студ е навън — изфъфли Албърт с изтръпнали устни. — Дали няма чашка вермут на масата? — попита обнадежден.

— УВИ, НЯМА.

Смърт се озърна към чорапа, провесен на кука до печката. На стъпалото се виждаше дупчица.

Към чорапа беше окачена бележка с неуверени драскулки. Смърт я взе.

— МОМЧЕТО ИСКА ПАНТАЛОН, КОЙТО ДА НЕ ДЕЛИ С НИКОГО, ОГРОМЕН ПАЙ С МЕСО, ЗАХАРНО МИШЛЕ, „МНОГО-МНОГО ИГРАЧКИ“ И КУЧЕНЦЕ НА ИМЕ РОШЛЬО.

— Колко трогателно — промърмори Албърт. — Налага се да избърша от очите си сълзите на умиление, защото както виждате, ще получи жалка дървена играчка и една ябълка.

— НО ПИСМОТО Е СЪВСЕМ НЕДВУСМИСЛЕНО…

— Да де, ама пак се намесват социално-икономическите фактори. Светът ще затъне в хаос, ако всекиму се изпълняват желанията, нали?

— В МАГАЗИНА ИМ ДАВАХ КАКВОТО ПОИСКАТ…

— С което създадохте големи главоболия на мнозина. Замълчах си, защото така си гонехме целта, но това не може да продължава до безкрай. Каква полза от бог, дето ти изпълнява всеки каприз?

— ОЗАДАЧАВАШ МЕ.

— Важна е надеждата, господарю. Тя е основната съставка на вярата. Ако дадем конфитюр на хората още днес, ще седнат и ще го излапат. Но утрешният конфитюр… В стремежа си към него просто нямат спиране.

— ИСКАШ ДА МИ КАЖЕШ, ЧЕ ПОРАДИ ТАЗИ ПРИЧИНА БЕДНИТЕ ПОЛУЧАВАТ БОКЛУЦИ, А БОГАТИТЕ — ПРЕКРАСНИ НЕЩА?

— Горе-долу това е. Ето ви го смисъла на Прасоколеда.

Смърт едва не захлипа.

— НО АЗ СЪМ ДЯДО ПРАС! — Позасрами се. — Е, ПОНЕ В МОМЕНТА.

— Все тая — вдигна рамене Албърт. — Като бях сополанко, една Прасоколеда се заплеснах по голямо дървено конче, беше изложено на витрината… — Лицето му се разкриви за миг в мрачна усмивка. — Един ден студът беше като в душицата на дама от благотворителна фондация, пък аз не знам си колко часа стърчах, долепил нос до стъклото… Чуха ме да вряскам и ме отлепиха накрая. Видях как вадят кончето от витрината, някой дойде да го купи. Честно казано, за секундичка си помислих, че наистина ще е мое… Ех, мътните го взели! Сънувах го пустото му конче! Червеничко, беличко, със седло, че и люлеещо се отгоре на всичко. Можех човек да убия заради него. — Албърт пак вдигна рамене. — Никакъв шанс, разбира се, бяхме бедни като църковни мишки…

— МОЛЯ ТЕ ДА МЕ ОСВЕДОМИШ ПО ВЪПРОСА. ЦЪРКОВНИТЕ МИШКИ НАИСТИНА ЛИ СА БЕДНИ?

— Ъхъ…

— НО НЕ ПО-БЕДНИ ОТ ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ МИШКИ, ПРЕДПОЛАГАМ? ПЪК И В ЦЪРКВИТЕ ИМА ВОСЪЧНИ СВЕЩИ, ХОРАТА НОСЯТ РАЗНИ НЕЩА ЗА ЯДЕНЕ…

— Господарю, това е само поговорка. Няма защо да търсите в нея скрит смисъл.

— А, РАЗБИРАМ. ПРОДЪЛЖАВАЙ, ИНТЕРЕСНО МИ Е.

— Както се полагаше, окачих си чорапа и оная Прасоколеда. И що да видя сутринта? Баща ми пъхнал вътре малко конче, дето го издялкал самичък…

— АХ — въздъхна Смърт. — И ЗА ТЕБ ТО СТРУВАШЕ ПОВЕЧЕ ОТ ВСИЧКИ СКЪПИ ИГРАЧКИ В МАГАЗИНИТЕ НА ЦЯЛАТА ВСЕЛЕНА, НАЛИ?

Албърт го изгледа намръщен.

— Как пък не! Хич не ми хареса. Онуй конче на витрината не ми излизаше от главата.

Смърт видимо се изненада.

— НИМА НЕ Е НЕСРАВНИМО ПО-ПРИЯТНО ДА ПОЛУЧИШ ПОДАРЪК, НАПРАВЕН СПЕЦИАЛНО ЗА ТЕБ?…

— Не. Само възрастните си мислят такива глупости. На седем години човек си е едно себично гадно копеленце. Пък и баща ми се ядоса на нещо, докато обядвахме, и потроши тъпата играчка.

— ОБЯДВАЛИ СТЕ?

— Може и тъй да се каже. Май имахме малко свинска мас към хляба.

— ВЪПРЕКИ ТОВА… ДУХЪТ НА ПРАСОКОЛЕДА… НАСТРОЕНИЕТО…

Албърт въздъхна.

— Щом тъй ви харесва повече.

Смърт обаче не можеше да се успокои.

— ДА РЕЧЕМ ВСЕ ПАК, ЧЕ ДЯДО ПРАС ТИ БЕШЕ ДОНЕСЪЛ ОНОВА ЧУДЕСНО КОНЧЕ…

— Баща ми тутакси щеше да го шитне срещу две-три бутилки.

— НО НИЕ ПОСЕТИХМЕ МНОЖЕСТВО ДОМОВЕ, КЪДЕТО ДЕЦАТА ИМАТ КУПИЩА ИГРАЧКИ, А ИМ НОСЕХМЕ ОЩЕ ПОВЕЧЕ. ЗАТОВА ПЪК В БОРДЕИ КАТО ТОЗИ ТЕ НЕ ПОЛУЧАВАТ ПРАКТИЧЕСКИ НИЩО.

— Какво ли не бих дал навремето за такова „практически нищо“…

— ЗНАЧИ ВАЖНОТО Е ДА СИ ДОВОЛЕН ОТ ТОВА, КОЕТО ИМАШ?

— Ами тъй си е, господарю, както ще да увъртаме. Основното правило на всички божества. Стискай шепичката и втълпявай на хората да са доволни и от трошиците, дето им пускаш. Конфитюрът все остава за утре, нали разбирате…

— ТОВА Е КРАЙНО НЕПРАВИЛНО. Смърт се поколеба. — ТОЕСТ… ПРАВИЛНО Е ДА СИ ДОВОЛЕН ОТ ОНОВА, КОЕТО ИМАШ. ЗА ЦЕЛТА ОБАЧЕ ТРЯБВА ДА ИМАШ НЕЩО. НЕЛЕПО Е ДА СИ ДОВОЛЕН, АКО НЯМАШ НИЩО.

Албърт усети, че почвата се изплъзва изпод краката му под напора на тази нова вълна в социалната философия.

— Де да знам… Хората сигурно могат да кажат, че имат поне Луната и звездите, таквиз ми ти щуротии.

— УБЕДЕН СЪМ, ЧЕ НЕ БИХА УСПЕЛИ ДА ПРЕДСТАВЯТ СЪОТВЕТНИТЕ ДОКУМЕНТИ.

— Чуйте аз какво ще ви река. Ако баща ми ни беше спипал с голям чувал засукани играчки, само щеше да ни съдере задниците от бой, че сме ги откраднали.

— ТОВА… НЕ Е ЧЕСТНО.

— Такъв е животът, господарю.

— НО НЕ И АЗ.

— С други думи — така трябва да е устроен светът.

— НЕ. САМО Е УСТРОЕН ТАКА В ДЕЙСТВИТЕЛНОСТ.

Албърт се подпря на печката и сви поредната от неприятните си тънки папироски. Оставяше господаря си сам да ровичка в мъчителните въпроси. След време му минаваше. Както беше с онази история с цигулката. Три дни се чуваше жалното дрънчене на скъсани струни… и Смърт повече не докосна инструмента. В това всъщност беше проблемът. Когато му влезеше муха в главата, трябваше да почакаш, докато излезе.

Бе си въобразил, че Прасоколеда се състои само от сладкиши, шампанско и „Хо-хо-хо!“, а не умееше да обръща гръб на останалото. Затова страдаше.

— ПРАСОКОЛЕДА Е — изрече Смърт, — А ХОРАТА ПАК УМИРАТ НА УЛИЦАТА. ЕДНИ ПИРУВАТ В ТОПЛИ И СВЕТЛИ ДОМОВЕ, ДРУГИ НЯМАТ ДОМ. СПРАВЕДЛИВО ЛИ Е?

— Тъкмо в това е въпросът… — започна Албърт.

— СЕЛЯНИНЪТ ИМАШЕ ШЕПА БОБ, А КРАЛЯТ ТЪНЕШЕ В ТАКОВА ОХОЛСТВО, ЧЕ МУ БЕШЕ ВСЕ ЕДНО КАКВО ПОДАРЯВА. СПРАВЕДЛИВО ЛИ Е?

— Не е, само че дадете ли същото на селянина, след година-две ще си навири носа като краля — подхвърли обръгналият на човешките прелести Албърт.

— ТВЪРДЕ ЛЕСНО Е ДА СИ МИЛОСТИВ И ЩЕДЪР, КОГАТО СИ БОГАТ. А ТОВА ЧЕСТНО ЛИ Е?

Албърт много искаше да се сопне: „Хайде, бе! Като е тъй, защо повечето богати задници са такива долни мръсници? Да си беден не значи и да си лош. Поне наистина бяхме честни. Е, да, по-скоро тъпи, ама и горе-долу честни.“

Преглътна думите. Господарят не беше в подходящо настроение за препирни. А и винаги правеше каквото е необходимо според него.

— Сам казахте, че вършим всичко, за да повярват хората… — Поумува и започна иначе: — Като опряхме до честност, господарю, вие също…

 — ПРЕД МЕН БОГАТИТЕ И БЕДНИТЕ СА РАВНИ — прекъсна го Смърт. — А ТОЗИ ДЕН УЖ БЕШЕ ПОСВЕТЕН НА РАДОСТТА…"

петък, 25 ноември 2011 г.

Покачването на таксите – изгаряне трета степен (опасно ли е за здравето и как да процедираме)

 „Включете се в играта! Елате на протест! Спестете поне 200 лева днес!” Така звучеше основната мотивация за присъствие на днешната протестна акция срещу ПОРЕДНОТО очаквано покачване на студентските такси за следване.  Думата „игра” определено хваща окото, поставяйки на преден план логичното запитване „за каква игра, аджеба, става въпрос?”
 Играта, драги колеги, не само, че не е детска, но в най-скоро бъдеще може да се окаже игра на живот и смърт (най-искрено моля за извинение онези, за които вече е достигнала това ниво). На пръв поглед сценарият е доста познат: за едни няма правила, а други – нямат ПРАВА... Концепцията е толкова болезнено ясна, колкото и поредното „Докога?”
 За жалост призивът „Защитете ни!”, отправен  от нас към академичния съвет за поредна година, явно си остана колкото очакван, толкова и „стряскащ” за ръководството, чието шествие към паметника на св. Климент Охридски не започна от централния вход на университета. Вместо това бе избран по заобиколен (и можеби по-угоден в медиен план) маршрут. Все пак, нямаше как да избегнат топлото ни посрещане – с бурни аплодисменти и изрепетирано набързо,  но достатъчно тържествено изпълнение на химна „Върви, народе възродени”. Последвалите възгласи („Искаме да учим – това не е пазар!”, „Няма да плащаме за вашата криза!” и „Не на таксите!”) послужиха като опит за припомняне, че ние студентите сме студенти НЕ само, за да плащаме такси и да осигуряваме поводи за празнуване на академиците ни. 
 Пренесохме се заедно със шествието в градинката пред паметника на св. Климент Охридски. Фонът на същинското честване беше изключително абсурден – монтирани от немска частна фирма дървени къщички, буквално „пльоснати” една до друга, които веорятно ще бъдат използвани с търговска цел: а именно, да се продаде някой друг лъскав коледен сувенир, изсмукал колкото се може повече коледен „дух” с кичозността си.
 Речите и молитвата към патрона на Софийския университет приключиха. Членовете на Академичния съвет не счетоха за необходимо да отложат празнуването си с няколко минути, за да чуят писмото, написано като обръщение към тях от наша колежка. Дали съм изненадан от тази реакция? Уви, ни най-малко... Така приключи официалната част от програмата – с пъргаво и мълчалово изнизване в посока сградата на университета, където купонът тепърва предстоеше... за тях, де. За щастие, останалите присъстващи, малки ученици и част от свещениците изслушаха обръщението и аплодираха.
 Връщайки се назад, останахме верни на себе си и с разпънати транспаранти и скандирайки, за кратко блокирахме движението по булевард „Васил Левски”.
 Едно е ясно – ако не предприемем своевременни действия, поредното покачване на таксите със сигурност ще ни „опари”. Какво правим, за да не изгорим съвсем?
Наливаме масло в огъня. И ще продължаваме да наливаме, докато пламъкът не се разгори достатъчно силно, за да събуди дори и последния, потънал в приятна дрямка до топлата камина български студент. Пламъците на борбата не са просто някаква моя приумица. Този огън съм аз, този огън сте и вие, колеги! Това е единственото ни спасение, това е нашият дълг – да отговорим на огъня с огън (образно казано)! (;

Огняроинтилигентът

четвъртък, 10 ноември 2011 г.

"И какъв живот е този, когато човек не може да чуе самотния зов на чаплата,или нощната дискусия на жабите в залива..." (или "За правото да се отнасяш към земята като с роб")


Документът, представен по-долу е написан преди повече от 150 години. Негов автор е вождът на индианското племе Suwamish - Сиатъл. Това писмо Сиатъл е изпратил през 1855г. до президента на САЩ, Ф. Пиърс, в отговор на предложението му за покупка на земите, населявани от индианците.


"Великият вожд от 

Вашингтон ни праща 

известие, че иска да купи 

нашите земи. 

Великият вожд също ни изпраща думи на

приятелство и добра воля.

Оценяваме този израз на внимание,

защото знаем, че нашето приятелство му

е излишно.

Ще разгледаме неговото

предложение,защото знаем, че ако не го

направим, то Белият човек може да

дойде със своите огнени оръжия и да 

вземе нашите земи.

Великият вожд от Вашингтон може да 

вярва в това, което казва вожда Сиатъл, 

със същата сигурност, с която нашите

Бели братя вярват в промяната на 

четирите годишни времена!

Моите думи са непроменяеми както

звездите!

Как можете да купувате и продавате

небето, топлината на земята, тази идея

ни се струва чужда. Не сме собственици

на Свежестта на въздуха и на сребристия

блясък на водата. Как можете да ги 

купите от нас?

Трябва да знаете, че всяка частица от

тази земя е свещена за моя народ.

Всяко блестящо листо, всеки пясъчен

плаж, всяка мъгла в гората, всяко

насекомо със своето жужукане, са

свещени в паметта и опита на моето 

племе. Сокът на дърветата, който се 

движи в тях носи спомените на

червенокожите хора!

Покойните бели хора забравят своята

родна земя,когато поемат последния си 

път към звездите. За разлика от тях 

нашите Никога не забравят тази

прекрасна земя, която е майката на

всички червенокожи хора. Ние сме част

от земята и тя е част от нас!! 

Благоуханните цветя са нашите

сестри,еленът, мустанга и орела са 

нашите братя!!


Планинските скалисти върхове, зелената 

трева от прериите, топлината на телата на

мустанга и човека, всички те 

принадлежат на същата фамилия...


За това,когато Великият вожд от 

Вашингтон казва, че иска да купи нашите

земи, прекалено е това, което иска!


Той ни осигурява място, където ще можем

да живеем с нашите племена,ще бъде наш

баща и ние негови синове. За това и 

Разглеждаме неговото предложение за 

покупка на земите ни, но това няма да е 

лесно, защото тези земи са свещени за 

нас.

Сребристата вода, която тече по коритата 

на ручеи и реки, не е просто вода, а 

кръвта на нашите прадеди!!

Ако ви продадем тези земи, трябва да

запомните, че те са свещени и трябва да 

научите вашите синове на това и че всяко

фантастично отражение в прозрачните 

води на езерата, говори за спомените и 

историята на моя народ.

Шепота на водата е гласът на нашите 

прадеди!

Реките са наши сестри,те утоляват 

жаждата ни. Реките носят с водите си

нашите канута и хранят децата ни. Ако 

ви продадем земите си, трябва да 

запомните и учите синовете си, че реките 

са наши и ваши сестри, за напред би 

трябвало да се отнасяте с тях, като с 

членове на семейството си !


Знаем, че Белият човек не разбира нашия 

начин на живот. За него е безразлично

едно или друго парче земя,защото той е 

странник, който идва в нощта за да 

открадне от земята каквото му е нужно. 

Земята за него не е брат, а е враг,когато я 

завладее я напуска и продължава своя 

път. Оставя зад себе си гробовете на 

своите родители, без това да има за него 

значение. Отстранява от земята своите 

синове, без това да го афектира!

Забравя гроба на баща си и правата на 

своите синове. Отнася се към майка си 

земята и брат си небето, като към 

неща,които се купуват, продават и 

крадат. Незадоволимият му апетит ще 

унищожи земята и ще остави след себе си 

само пустиня!

Не го разбирам.

Начинът ни на живот е различен от 

вашия.

Посещението на градовете ви причинява 

болки в ушите на червенокожите хора. 

Може би е така, защото индианеца е 

дивак и не разбира нещата. Нямате нито 

едно място,където може да се чуе 

разлистването на дърветата през пролетта 

или трептенето на крилата на насекомите!

Но може би е така,защото съм дивак и не 

мога да разбера нещата!

Шумът на градовете е като обида за 

нашите уши.

И какъв живот е този, когато човек не 

може да чуе самотния зов на чаплата,или 

нощната дискусия на жабите в залива...

Аз съм индианец и не го разбирам.

Ние червенокожите предпочитаме мекия 

звук на вятъра,който гали лицето на 

езерата и благоуханието на същия вятър, 

пречистен от обедния дъжд и 

парфюмиран от аромата на боровете! 

Въздухът е безценен за червенокожите, 

защото всичко живо го споделя - 

Животните, дърветата и човека.

Белият човек като ли не усеща 

въздуха,който диша. Като накой 

агонизиращ,който е нечувствителен към 

миризмата на собственото си разпадане.

Пак ще кажа, че ако ви продадем земите 

си трябва да запомните, че въздухът е 

безценен за нас, и че той споделя духът 

си с всеки живот който поддържа !И ако 

ви ги продадем, да ги оставите отделени 

настрана като свещени, като едно място, 

където може да отиде Белия човек и да се 

наслади на полъха на свежия вятър, 

напоен с аромата на цъфтящата прерия!


Ще разгледаме вашата оферта за покупка 

на земите ни. Ако решим да я приемем,ще 

има едно условие. Белият човек да се 

отнася с дивите животни като към свои 

братя. Аз съм един индианец и не 

разбирам как изпускащия пара Железен 

кон може да бъде по-важен от бизона, 

когото убиваме, за да се нахраним и то 

при остра нужда. Какво би бил човек без 

животните,ако те изчезнат...

Човека би умрял от самота и духовна 

нищета. Защото това, което се случва на 

животните, много скоро ще сполети и 

човека.

Всички неща са свързани в Природата!

Вие трябва да учите синовете си, че 

земятя под вашите крака, това е прахът 

на прадедите ви! За да респектират 

земятя, трябва да кажете на вашите 

синове, че Земята е пълна с живота на 

прадедите ни, така също и че тя е нашата 

Майка. Всичко,което афектира нея,засяга 

и нейните синове, нанасяйки вреда на 

нея, вредят на себе си!

Ние това го знаем. Земята не принадлежи 

на Човека, а той принадлежи на нея! Той 

не е създател на Живота,а е само една 

брънка от него! Всичко което прави 

срещу Природата,го прави срещу себе 

си.. Знаем, и че всички неща са свързани, 

както Кръвта,която свързва една 

фамилия!!


Дори и Белият човек, чийто Бог върви 

редом с него и разговарят като приятели, 

не може да бъде изключение от нашата 

обща съдба.

Може би, след всичко това, все пак ще 

станем братя някой ден.Ще видим....

Знаем нещо, което може би и вие ще 

откриете в един прекрасен ден, че нашият 

Бог е и вашия Бог!

Сега мислите, че сте Негови собственици, 

както искате да сте и на нашите земи, но 

няма да бъдете! Той, Бога на човечността 

и състраданието е еднакво справедлив, 

както към червенокожите, така и към 

белите хора!

Тази земя е безценна за Него и 

причинявайки и вреда означава 

неуважение към нейния създател!

Ако замърсявате постоянно леглото в 

което спите, ще умрете някоя нощ 

задушени от мръсотията си.

Може би в последния си час, ще се 

почуствате озарени от идеятя, че Бог ви е 

пратил по тези земи и ви е дал 

господството над тях и червенокожите 

племена, като една специална цел...

Тази мисия е едно тайнство за нас,защото 

не разбираме какво ще стане, когато 

бъдат избити бизоните, когато дивите 

мустанги бъдат опитомени, когато и най-

отдалечените кътчета на горите ще 

излъчват миризмата на много хора, и 

когато погледа към зелените върхове на 

планините бъде преграден от редове 

бодлива тел...

Тогава ще попитаме...

Къде е гъстата гора...Няма я....

Къде е орелът...Няма го, изчезна..........


И тук свършва Живота и започва борбатa

за оцеляване!!

Аз казах ХОУК !! "